top of page

Hasło szkoły to:

,,BOGU, OJCZYŹNIE I HONOROWI ZAWSZE WIERNI!".

 

  W 1932 roku rozkazem ministra spraw wojskowych gen. dyw. Tadeusz Kasprzyckiego zostaÅ‚a utworzona w Nisku trzyletnia SzkoÅ‚a Podoficerska Piechoty dla MaÅ‚oletnich, jako trzecia tego typu szkoÅ‚a w Polsce.

  Dotychczas istniaÅ‚y dwie takie szkoÅ‚y: w Koninie oraz w Åšremie. Pierwsi uczniowie niżaÅ„skiej szkoÅ‚y zdawali egzaminy wstÄ™pne w Koninie i w Åšremie, skÄ…d zostali skierowani do Niska. Tworzyli oni trzon kompanii, której okres nauki trwaÅ‚ dwa lata. Uczniowie ze szkoÅ‚y w Kominie zostali skierowani do Niska w 1932 roku i stanowili pierwszÄ… kompaniÄ™, która uczyÅ‚a siÄ™ już przez trzy lata. Na komendanta szkoÅ‚y powoÅ‚ano majora Jana Szewczyka. Do szkoÅ‚y przyjmowano chÅ‚opców w wieku od 15 do 17 lat, którzy ukoÅ„czyli co najmniej 7 klas szkoÅ‚y podstawowej. Do szkoÅ‚y napÅ‚ywaÅ‚o każdego roku okoÅ‚o 12 tysiÄ™cy zgÅ‚oszeÅ„. Ostatecznie po konkursowych egzaminach przyjmowano okoÅ‚o 120 chÅ‚opców. Struktura organizacyjna szkoÅ‚y przewidywaÅ‚a podziaÅ‚ na trzy kompanie: pierwszÄ…, drugÄ… i trzeciÄ…. Ta numeracja oznaczaÅ‚a kolejne lata nauki. Każdego roku po promocji absolwenci trzeciej kompanii odchodzili do różnych puÅ‚ków. Drugim komendantem szkoÅ‚y byÅ‚ podpuÅ‚kownik Rudolf Matuszek. Program nauczania w szkole obejmowaÅ‚ przedmioty wojskowe i ogólne. ZakÅ‚adaÅ‚, że absolwenci mieli być instruktorami żoÅ‚nierzy o różnym poziomie wyksztaÅ‚cenia. Mieli szkolić żoÅ‚nierzy na podoficerów, a także podchorążych rezerwy. Trzyletni pobyt wychowanków w szkole dawaÅ‚ im możliwość wszechstronnego opanowania tajników wojskowoÅ›ci, przy równoczesnym poszerzeniu wiedzy ogólnej. Absolwenci byli w peÅ‚ni przygotowani i zahartowani do znoszenia trudów życia żoÅ‚nierskiego. Wybuch 2 wojny Å›wiatowej nie pozwoliÅ‚ w peÅ‚ni zrealizować zaÅ‚ożonego programu. Szlak bojowy wychowanków szkoÅ‚y byÅ‚ trudny i dÅ‚ugi. Walczyli oni z Niemcami na wszystkich frontach 2 wojny Å›wiatowej. Wielu wychowanków dziaÅ‚aÅ‚o w konspiracji zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Po zakoÅ„czeniu wojny przystÄ…pili do odbudowy zniszczonego kraju. Część wychowanków pozostaÅ‚a w wojsku, wiÄ™kszość zdobywaÅ‚a kwalifikacje w szkoÅ‚ach zawodowych i na wyższych uczelniach. Mimo upÅ‚ywu czasu nadal utrzymujÄ… kontakt. SÄ… zrzeszeni w Åšrodowisku MaÅ‚oletniaków, ich organizacji.

    Dla upamiÄ™tnienia dziaÅ‚alnoÅ›ci MaÅ‚oletnich SzkoÅ‚a Podstawowa nr 5 w Nisku nosi imiÄ™ Podoficerskiej SzkoÅ‚y Piechoty dla MaÅ‚oletnich.

         

          SzkoÅ‚a Nr 3 podlegaÅ‚a bezpoÅ›rednio departamentowi Wyszkolenia Ministerstwa Spraw Wojskowych, zaÅ› gospodarczo OkrÄ™gowi Korpusu X w PrzemyÅ›lu. SzkoÅ‚a posiadaÅ‚a trzy roczniki: rocznik I, II i III. Każdy rocznik tworzyÅ‚ kompaniÄ™ podzielonÄ… na trzy plutony, a pluton na drużyny. Program szkolenia obejmowaÅ‚ szkolenie wojskowe z równolegÅ‚Ä… naukÄ… ogólnÄ….

        WedÅ‚ug relacji pana ppÅ‚k. Jana Wantucha - ostatniego Komendanta SzkoÅ‚y, program nauczania z każdym rokiem podnosiÅ‚ wymagania, zarówno w wyszkoleniu wojskowym, jak i ogólnoksztaÅ‚cÄ…cym. Szkolenie wojskowe prowadzili oficerowie specjalnie do szkolenia maÅ‚oletnich przygotowani. NaukÄ™ ogólnÄ… w zakresie szkoÅ‚y powszechnej i dalej Å›redniej do maÅ‚ej matury prowadzili nauczyciele zakontraktowani. CaÅ‚oÅ›ciÄ… szkolenia tak wojskowego, jak i ogólnego kierowaÅ‚ Komendant SzkoÅ‚y, majÄ…c do pomocy dyrektora nauk ogólnych.

        Program rocznika I-go: obejmowaÅ‚ szkolenie wojskowe zasadnicze, znajomość broni używanej  w piechocie jak Kb, KM, granatnika, moździerza, armatek piechoty, współpracy bojowej  w drużynie, (sekcji) terenoznawstwa, nauka ogólna z zakresu szkoÅ‚y powszechnej.

       Program rocznika II-go: obejmowaÅ‚ dalsze szkolenie znajomoÅ›ci broni, współdziaÅ‚ania drużyn w plutonie, szersze terenoznawstwo, czytanie map, orientacja w terenie w nocy, w terenach zalesionych, sporzÄ…dzanie szkiców sytuacyjnych, dowodzenia plutonem. Taktyka natarcia, obrony, wycofania. Ogólnie o artylerii w lotnictwie, pracach saperskich. Nauka ogólna w zakresie pierwszych klas szkoÅ‚y Å›redniej.

       Program rocznika III-go: rozszerzenie wiadomoÅ›ci i współpracy z artyleriÄ…, broniÄ… pancernÄ…, lotnictwem dalsze szkolenie w umacnianiu terenu, współdziaÅ‚anie plutonów w kompanii, dowodzenie kompaniÄ….

       Każdy rok koÅ„czyÅ‚ siÄ™ wyjazdem na obóz letni. TrwaÅ‚ on przeważnie miesiÄ…c. Uczniowie jak i caÅ‚y personel naukowy przebywali w namiotach. Co roku rejon obozu byÅ‚ zmieniany by dać możność uczniom poznania swego kraju. Na poczÄ…tku sierpnia uczniowie rozjeżdżali siÄ™ na wakacje. W miesiÄ…cu wrzeÅ›niu rozpoczynaÅ‚a siÄ™ nauka.

       Zjeżdżali siÄ™ powoÅ‚ani na rocznik I-szy, uczniowie rocznika II i III, zaÅ› absolwenci na promocjÄ™ i pożegnanie. Pożegnanie odbywaÅ‚o siÄ™ po wspólnym obiedzie caÅ‚ej szkoÅ‚y na placu apelowym. Na pożegnanie zapraszani byli rodzice absolwentów oraz wyżsi d-cy wojskowi z DOK przedstawiciele miasta i instytucji oraz szkół. Absolwenci otrzymywali Å›wiadectwa. Prymus awansowany byÅ‚ do stopnia kaprala zaÅ› reszta do stopnia st.strzelca.

       UkoÅ„czenie tej szkoÅ‚y dawaÅ‚o absolwentom możność przyjÄ™cia bez egzaminów do wojskowych szkół specjalistycznych jak: szkoÅ‚y mechaniczne, motoryzacyjne, lotnicze, Å‚Ä…cznoÅ›ci, saperów oraz możność dalszego uczenia  siÄ™ do dużej matury wÅ‚Ä…cznie.

       SzkoÅ‚a podoficerska dla maÅ‚oletnich dawaÅ‚a absolwentom duży zakres wiadomoÅ›ci i praktyki wojskowej oraz nauki ogólnej. SzkoÅ‚a wyrabiaÅ‚a samodzielność, bardzo dużą moralność, koleżeÅ„skość, ofiarność, a w dziaÅ‚aniach tak wojskowych, jak i w życiu prywatnym, współpracÄ™ i poÅ›wiÄ™cenie. SzkoÅ‚a ta miaÅ‚a bardzo dobrÄ… opiniÄ™, toteż rocznie wpÅ‚ywaÅ‚o dziesiÄ™ciokrotnie wiÄ™cej próśb o przyjÄ™cie, aniżeli okreÅ›lona byÅ‚a ilość miejsc.

       Kandydaci  wznoszÄ…c proÅ›bÄ™ o przyjÄ™cie przekÅ‚adali nastÄ™pujÄ…ce zaÅ‚Ä…czniki:  zgodÄ™ rodziców z zobowiÄ…zaniem, że po ukoÅ„czeniu szkoÅ‚y syn najmniej trzy lata poÅ›wiÄ™ci na sÅ‚użbie wojskowej. W razie rezygnacji zobowiÄ…zuje siÄ™ pokryć ustalone koszty nauki, Å›wiadectwo ukoÅ„czenia szkoÅ‚y podstawowej lub ostatnie Å›wiadectwo ukoÅ„czenia klasy gimnazjalnej, ewentualnie Å›wiadectwo szkoÅ‚y zawodowej. 

      PierwszeÅ„stwo przyjÄ™cia miaÅ‚y: dzieci rodziców odznaczonych orderem Virtuti Militari lub K.W., inwalidów wojskowych, rodziców sÅ‚użących czynnie w wojsku, sieroty po zmarÅ‚ych wojskowych. Termin skÅ‚adania podaÅ„ upÅ‚ywaÅ‚ 30 kwietnia. Od kwietnia do koÅ„ca maja, specjalna komisja wyÅ‚oniona z wychowawców wojskowych i nauczycieli kontraktowych, lekarza i oficera wychowania fizycznego pod kierownictwem Komendanta SzkoÅ‚y z nadesÅ‚anych podaÅ„ ustalaÅ‚ listÄ™ kandydatów powoÅ‚anych do egzaminu - okoÅ‚o 400 osób. Egzamin obejmowaÅ‚ :

  • badania lekarskie

  • sprawność fizycznÄ…

O ile te badania były ujemne, kandydatowi dziękowano i odsyłano do domu. Dalszy egzamin polegał na sprawdzeniu wiadomości ogólnych, rozwiązaniu kilku tekstów w określonym czasie. Każdy test obejmował 50 pozycji. Sprawdzian na orientację w terenie. Reakcję w trudnych warunkach i sytuacjach.

        Po egzaminie kandydaci wyjeżdżali do domów. W tym czasie Komisja ustalaÅ‚a ilość punktów zdobytych przez każdego kandydata oraz sporzÄ…dzaÅ‚a listÄ™ z uwzglÄ™dnieniem lokat. Z ustalonej listy powoÅ‚ywano na dzieÅ„ 1 wrzeÅ›nia do szkoÅ‚y 150 kandydatów, którzy uzyskali lokaty od 1-150. Ci, którzy zdali z lokatÄ… po Nr 150 byli zawiadamiani, że pozostajÄ… w rezerwie. Do trzech miesiÄ™cy pierwszego rocznika dopuszczalne byÅ‚y zmiany. W tym czasie można byÅ‚o stwierdzić, że niektórzy nie dajÄ… siÄ™ do dalszego szkolenia, byli też tacy, którzy rezygnowali. W miejsce tych powoÅ‚ywano z rezerwy.

     W okresie od 1.09.1932r. do 31.08.1939r. ukoÅ„czyÅ‚o S.P.P Nr 3 w Nisku okoÅ‚o 1.000 uczniów."

 

Jan Okrutny

 

Z życia szkoły...

 

   W okresie zimowym uczniowie byli budzeni o godz.7.00 a w niedzielÄ™ o godz. 8.00. W okresie letnim o godz. 6.00, a w niedzielÄ™ o 7.00. ZajÄ™cia rozpoczynaÅ‚y siÄ™ od gimnastyki.
   Po umyciu siÄ™ i uporzÄ…dkowaniu sal odbywaÅ‚ siÄ™ apel.Później byÅ‚y wykÅ‚ady z przedmiotów ogólnoksztaÅ‚cÄ…cych. NastÄ™pnie byÅ‚o czyszczenie broni, rozkaz dzienny, kolacja, krótka przerwa i nauka wÅ‚asna. Później znowu byÅ‚ apel.
O godzinie 21.00 odbywał się zasłużony odpoczynek.

  

 Åšniadanie skÅ‚adaÅ‚o siÄ™ z buÅ‚ki i bardzo sÅ‚odkiej kawy z mlekiem. BuÅ‚ka byÅ‚a przekrojona na pół, dolnÄ… część miaÅ‚a grubo posmarowanÄ… masÅ‚em.ChÅ‚opcy zjadali tylko tÄ™ część . Natomiast części górne byÅ‚y konsumowane przez tych kolegów, którzy przegrali zakÅ‚ady.


   Obiad skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z trzech daÅ„: zupy, dania miÄ™snego i z deseru ( kompot, ciastka, jabÅ‚ka, a czasem pomaraÅ„czy).


   Kolacja – to gorÄ…ce danie np. kluski z serem lub bigos.

 

 

 

 

 

bottom of page